Uczyli się ratować ludzkie życie

Krwotok, hipotermia, zadławienie – gimnazjaliści z Rotmanki wiedzą jak postępować z osobą poszkodowaną. W piątek podsumowali półroczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.  

pierwsza pomoc
pierwsza pomoc

Chętni gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Rotmance przez pół roku uczęszczali na zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Prowadzili je m.in. strażnicy Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański oraz strażacy – ochotnicy z Łęgowa.

Warsztaty zakończył pokaz ratownictwa medycznego dla wszystkich pozostałych gimnazjalistów (którzy dotąd poznali tylko podstawy w tym zakresie). Uczniowie zaprezentowali  jak postępować w przypadku krwotoku z zatrzymaniem krążenia, w hipotermii z utratą przytomności i przy zadławieniu u niemowlęcia. Wszystkie scenki były omawiane i na bieżąco komentowane.

Na koniec uczniowie obejrzeli pokaz w wykonaniu strażaków z OSP Łęgowo, którzy zainscenizowali pożar samochodu, wydobycie z niego kierowcy oraz udzielenie mu pierwszej pomocy.

Przy okazji imprezy podsumowującej warsztaty była okazja, by sprawdzić swoje możliwości na specjalnym fantomie Straży Gminnej.

Magdalena Bielicka

Related posts