Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami

W czwartek (16 kwietnia br.) o godz. 14.45 do komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim zgłosił się 88-letni mężczyzna, który poinformował, że został okradziony i stracił 6 tys. złotych.

Z  relacji wynikało, że tego samego dnia około godz. 14.00 do drzwi jego mieszkania zapukała nieznana mu kobieta. Po krótkiej rozmowie okazało się, że chce ona zostawić u niego jakieś rzeczy dla sąsiadki z naprzeciwka. Kobieta poprosiła pokrzywdzonego o rozmienienie drobnej kwoty pieniędzy. Mężczyzna
sięgnął do szuflady w komodzie i tym samym wskazał gdzie je przechowuje. Po wyjściu oszustki zorientował się, że skradziono mu 6 tys. złotych, dowód osobisty i legitymację emeryta – rencisty. Natychmiast powiadomił policję. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o rozsądek!

Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających różnymi metodami :
– nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
– jeśli musisz kogoś wpuści, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu,
– mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
– nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

Marzena Szwed-Sobańska