Znamy wyniki konkursu grantowego Kwiecista Gmina 2015!

II edycja ogłoszonego przez Urząd Gminy Pruszcz Gdański konkursu pn. „Kwiecista Gmina” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Swoje projekty zgłosiły 23 sołectwa. To o 18 więcej niż w ubiegłym roku!

Komisja konkursowa obradowała przez kilka godzin, oceniając projekty i notując uwagi.

W minionym roku do konkursu Kwiecista Gmina przystąpiła tylko 5 sołectw. Wszystkie otrzymały granty po 5 tys. zł. Na zdjęciu realizacja projektu w Mokrym Dworze

Cieszymy się, że w tym roku tak wiele sołectw zdecydowało się powalczyć o granty na ukwiecenie swoich miejscowości. Niektóre z nich korzystały z takiej formy wsparcia w minionym roku i teraz zabiegają o środki na rozbudowę placów – powiedziała Katarzyna Kwiatek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i jedna z jurorek.

Gmina zabezpieczyła środki na nagrodzenie 10 sołectw.

–  Projekty są wyjątkowe. Najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie –  mówiła podczas obrad jury Patrycja Weihs, podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy.

Jury miało problem z wyróżnieniem 10 najlepszych projektów, ale z pomocą przyszła wójt Magdalena Kołodziejczak, która zdecydowała o zwiększeniu puli grantów i nagrodzeniu wszystkich sołectw, które poświęciły czas i przygotowały projekty.

Jury bardzo dobrze oceniło wszystkie projekty zgłoszone na konkurs

Granty otrzymały następujące sołectwa:  Przejazdowo, Świńcz, Rotmanka, Straszyn, Rusocin, Rekcin, Wiślina, Borzęcin, Borkowo, Bystra Osiedle, Krępiec, Bogatka, Będzieszyn, Radunica, Wojanowo, Bystra Wieś, Łęgowo, Rokitnica, Cieplewo, Żukczyn, Mokry Dwór, Roszkowo i Wiślinka.

23 sołectwa otrzymają kwoty, o jakie wnioskowały, czyli od 3,3 tys. zł do 5 tys. zł.
W niektórych przypadkach kwota została lekko  zmniejszona o koszty materiałów i narzędzi niezgodnych z regulaminem – dodaje P. Weihs.

Konkursy grantowe to jeden ze sposobów gminy Pruszcz Gdański nie tylko na upiększenie miejscowości, ale również na pobudzanie  aktywności, podnoszenie świadomości i sprzyjanie integracji mieszkańców.  Innym, od lat funkcjonujących i przynoszącym efekty, są udzielane przez gminę bezprocentowe pożyczki dla stowarzyszeń ubiegających się o środki unijne.

Magdalena Bielicka