Misterium AD 2015 – część nocna

Ponieważ Misterium to tajemnica postanowiliśmy w tym roku zorganizować też jego drugą gdańską odsłonę, tym razem nocną. Nie ukrywamy, że inspiracją do tego działania były głosy wielu ludzi, domagających się przeniesienia Misterium na późne, nocne godziny, a także doświadczenie andaluzyjskiej Semana Santa, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na nocną, wielkoczwartkową procesję, która rozpoczyna się o północy a kończy nad ranem. To Misterium ma charakter ascetyczny, pokutny, zachęcamy do wzięcia w nim udziału w roli uczestnika – nie widza!

Misterium

Trasa Misterium nocnego: bastion św. Gertrudy – Pl. Wałowy – Rzeźnicka – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodza Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Kaletnicza

Początek: 22.00 – czas trwania ok. 2 h

Start – Bastion św. Gertrudy, niesiemy wielki 6 x 3 m krzyż. Jest ciężki, musi go nieść 12-15  ludzi, mają zmienników, drugie 20-30 osób; wszyscy niosący krzyż są jednolicie ubrani, mają ukryte twarze, bo pokuta jest anonimowa. Możliwe także są inne formy pokutne np. każdy chętny niesie swój mniejszy krzyż. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chętnych, a szczególnie mężczyzn, zrzeszonych i nie zrzeszonych – to Misterium to wyzwanie nie tylko dla ducha, ale i ciała!

Zaczynamy od modlitwy, śpiewamy tradycyjne pieśni wielkopostne, prowadzenie śpiewu – Chór Mieszczan Gdańskich pod kier. Moniki Kaźmierczak i pod opieką artystyczną Czarka Paciorka; tego dnia umarł za nas nasz Bóg, stąd taki nastrój, przypominamy kanon pięknych, starych polskich pieśni związanych z cierpieniem, męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Nie ma świateł, towarzyszy nam tylko naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem, kandelabrów. Na czele idą ubrani w specjalne pokutne stroje bębniarze z zespołu „Taraban”, nadając rytm marszowi.

Po drodze odwiedzamy z adoracją Grobów Pańskich następujące świątynie: kościół św. Trójcy (franciszkanie) – kościół św. Piotra i Pawła – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – kościół św. Barbary- Bazylika Mariacka. Wchodzimy do kościołów – pokłon krzyża – krótkie rozważanie na temat relacji św. Piotra (człowieka) i Chrystusa (Boga) – pieśń (lamentacje Jeremiasza) wykonane przez Chór Mieszczan Gdańskich i idziemy dalej; chętni z poszczególnych parafii dołączają do naszego Misterium.

Zakończenie – Bazylia Mariacka – krzyż zostaje w Bazylice, osadzamy go w tutejszym Grobie Pańskim; kończymy Misterium wspólnym śpiewem.

Więcej na: www.misteriumgdanskie.pl

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdańska

Organizator:

– Stowarzyszenie SUM

Partnerzy:

– „Plama” GAK

– Chór Mieszczan Gdańskich pod kier. Moniki Kaźmierczak

– Grupa perkusyjna „Taraban”

– bractwa i wspólnoty religijne

Mecenat:

– Urząd Miasta Gdańska